AKTUALNOŚCI:

DZIEŃ WDZIĘCZNOŚCI
27 kwietnia 2024 r. WSD Hosianum w Olsztynie

Dzień Dziękczynienia rozpoczął się Eucharystią, której przewodniczył bp Janusz Ostrowski. Przybyłych gości, przedstawicieli parafii, służbę liturgiczną i członków wspólnot przywitał rektor ks. Hubert Tryk. - Z radością rozpoczynamy w Wyższym Seminarium Duchownym Dzień Wdzięczności - mówił rektor..

SPOTKANIE Z KSIĘŻMI EMERYTAMI
25 kwietnia 2024 r. Konwik Księży Emerytów w Olsztynie

Dziś rano (25.04) mieliśmy okazję, by dzięki uprzejmości ks. Marcina Sawickiego, dyrektora Konwiktu Księży Emerytów w Olsztynie, zgromadzić się na Mszy o godzinie 7:30. Spotkanie kleryków roku propedeutycznego było nie tylko okazją do wspólnej modlitwy, ale również czasem na rozmowy przy śniadaniu i kawie.Dziękujemy ks. Marcinowi za gościnność i wszystkim uczestnikom za obecność.

UROCZYSTOŚĆ ŚW. WOJCIECHA
23 kwietnia 2024 r. WSD Hosianum

Dziś rano (25.04) mieliśmy okazję, by dzięki uprzejmości ks. Marcina Sawickiego, dyrektora Konwiktu Księży Emerytów w Olsztynie, zgromadzić się na Mszy o godzinie 7:30. Spotkanie kleryków roku propedeutycznego było nie tylko okazją do wspólnej modlitwy, ale również czasem na rozmowy przy śniadaniu i kawie.Dziękujemy ks. Marcinowi za gościnność i wszystkim uczestnikom za obecność.

NIEDZIELA DOBREGO PASTERZA
21 kwietnia 2024 r. WSD Hosianum

Rozpoczynamy rekrutację do naszego seminarium! Chrystus pragnie byś może i Ty został księdzem, to On obdarza powołaniem do kapłaństwa. Apostołów też Jezus powołał. Powołanie do kapłaństwa rodzi się w rożnym czasie i różnych okolicznościach. Jeżeli wydaje Ci się, że Jezus także i Ciebie wzywa po imieniu „Pójdź za mną”, to nie zagłuszają w sobie tego głosu. Drugi raz może już jego nie usłyszysz. Słysząc głos powołania zachowaj jednak w sercu ufność i pokorę, cierpliwość i odwagę. Oddaj swoje powołanie w ręce Boga i Kościoła.

520. ROCZNICA URODZIN ZAŁOŻYCIELA
18 kwietnia 2024 r. Stawiguda

WArchiwum Archidiecezji Warmińskiej odbyła się konferencja z okazji 520. rocznicy urodzin sługi Bożego kard. Stanisława Hozjusza, biskupa warmińskiego.

REKOLEKCJE PRZED DIAKONATEM
16 kwietnia 2024 r. Gietrzwałd

W Gietrzwałdzie trwają rekolekcje prowadzone prze ks. Michała Kucińskiego naszego ojca duchownego, które przygotowują alumnów Jakuba i Jana do przyjęcia święceń diakonatu.

Prosimy o modlitwę w ich intencji, a także w trwającym Tygodniu Modlitw o powołania o poruszenie serc młodych, którzy zapragną służyć Bogu, ludziom i Kościołowi w powołaniu kapłańskim, zakonnym, misyjnym i życiu konsekrowanym!

ŻÓŁTA NIEDZIELA
14 kwietnia 2024 r. Stawiguda

W Stawigudzie odbyła się, w ramach Żółtej Niedzieli, akcja promująca Hospicjum Domowe dla Dzieci prowadzone przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Rozpoczęła się Mszą św. w kościele św. Jakuba Apostoła Starszego, której przewodniczył ks. Paweł Zięba. Następnie na placu przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Olimpijczyków Polskich odbył się festyn, który poprowadził nasz kl. Jan Słomkowski.

ODWIEDZINY BISKUPA EŁCKIEGO
10 kwietnia 2024 r. Dom formacyjny w Klebarku Wielkim

Wspólnota roku propedeutycznego miała zaszczyt gościć w murach domu formacyjnego Księdza Biskupa Jerzego Mazura z Ełku. W trakcie kazania, Ksiądz Biskup podzielił się z nami ważną myślą: "Jeżeli chcesz pójść szybko, to idź sam, ale jeżeli chcesz pójść daleko, to idź z innymi". Ten przekaz nie tylko trafia w sedno naszej wspólnotowej formacji, ale również inspiruje do budowania silnych, wspierających się nawzajem relacji. 

WYJAZD EDUKACYJNY
10 kwietnia 2024 r. Dom formacyjny w Klebarku Wielkim

Odbył się wyjazd edukacyjny na trasie Malbork - Sztum - Kwidzyn pod opieką ks. Marka Jodkowskiego. Dzięki zaangażowaniu księdza profesora mieliśmy okazję zwiedzić zamki, otrzymać solidną dawkę wiedzy.

SPOTKANIE W SCHRONISKU
1 kwietnia 2024 r. Schronisko dla bezdomnych w Olsztynie

Alleluja! Chrystus Zmartwychwstał!
- Prawdziwie Zmartwychwstał!

Życzymy radości ze Zmartwychwstania Pańskiego, bądźmy ludźmi nadziei! Przed kilkoma dniami mieliśmy okazję zjeść wspólne śniadanie świąteczne z osobami, którym służymy, jako wolontariusze w olsztyński Schronisku dla bezdomnych. Bardzo dziękuję za wspólnie spędzony czas!

ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE
1 kwietnia 2024 r. Konkatedra św. Jakuba

Porannej Mszy św. rezurekcyjnej w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie przewodniczył abp Józef Górzyński. Eucharystię poprzedziła uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem.

WIGILIA PASCHALNA
31 marca 2024 r. Konkatedra św. Jakuba

W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie wierni pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego celebrowali liturgię Wigilii Paschalnej. - Od nas zależy, czy Chrystus zagości w świecie - mówił metropolita.
W obrzędach Wielkiej Soboty występują dwa pełne znaczenia symbole - światło i woda. Liturgię rozpoczął obrzęd światła, podczas którego abp Górzyński od poświęconego ognia zapalił paschał, symbol triumfującego Chrystusa. Następnie miała miejsce liturgia słowa, podczas której odczytano dziewięć fragmentów Pisma Świętego, które prowadzą przez historię zbawienia człowieka. Trzecią częścią była liturgia chrzcielna, podczas której zebrani wierni odnowili przyrzeczenia złożone niegdyś na chrzcie świętym.

CIEMNA JUTRZNIA
30 marca 2024 r. Konkatedra św. Jakuba

Biskupi, kapłani, wspólnota WSD MW "Hosianum" oraz wierni przybyli do konkatedry św. Jakuba w Olsztynie, by odprawić nabożeństwo ciemnej jutrzni. - Liturgia Kościoła to także modlitwa ludu Bożego, na którą składa się liturgia godzin - podkreśla abp Józef Górzyński.

WIELKI PIĄTEK
29 marca 2024 r. Konkatedra św. Jakuba

W Wielki Piątek nie odprawia się na całym świecie Mszy św., ale wierni przeżywają Liturgię Męki Pańskiej, podczas której następuje odsłonięcie i adoracja krzyża. W bazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie centralnej liturgii przewodniczył bp Janusz Ostrowski. W wygłoszonej homilii akcentował, że człowiek nigdy nie zakończył krzyżowania Jezusa Chrystusa.

MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ
28 marca 2024 r. Konkatedra św. Jakuba

Wielkoczwartkowa Msza Wieczerzy Pańskiej to moment głębokiej refleksji nad Miłością, która nas zbawia. W olsztyńskiej konkatedrze św. Jakuba wspominaliśmy dziś Ostatnią Wieczerzę, podczas której Pan Jezus, będąc ze swymi uczniami przy stole, ustanowił sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa, dając nam Swoje Ciało i Krew na znak wiecznego Przymierza. To czas, abyśmy także my, zjednoczeni w miłości, rozważali nasze relacje z Bogiem i z bliźnimi.

MSZA KRZYŻMA
28 marca 2024 r. Konkatedra św. Jakuba

Wbazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie odbyła się Msza Krzyżma, której przewodniczył abp Józef Górzyński. Podczas Eucharystii kapłani odnowili, wobec swojego biskupa, przyrzeczenia złożone w dniu święceń kapłańskich.Tradycja Kościoła wiąże tę Liturgię z obrzędem poświęcenia oleju Krzyżma Świętego, którego kapłani używają do sprawowania sakramentu chrztu i bierzmowania oraz pobłogosławienia olejów katechumenów i chorych służącemu do namaszczania chorych.

Metropolita Warmiński wręczył także nominację kanonicką ks. Wojciechowi Kotowiczowi (naszemu wicerektorowi), który został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Lidzbarku Warmińskim.


NIEDZIELA PALMOWA
25 marca 2024 r. Konkatedra św. Jakuba

Niedziela Palmowa, która wprowadza nas w Wielki Tydzień, odwołuje się do dwóch biblijnych wydarzeń. Pierwsze, to uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, dokładnie tydzień przed Zmartwychwstaniem, i drugie, to wydarzenia z Wielkiego Piątku, dnia Chrystusowego procesu, męki i śmierci na Krzyżu - mówił arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński, podczas uroczystej Eucharystii w bazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie 


DROGA KRZYŻOWA ULICAMI OLSZTYNA
23 marca 2024 r. Konkatedra św. Jakuba

Wierni przeszli od konkatedry św Jakuba do kościoła Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała (kościół garnizonowy). Rozważania przygotował w tym roku ks. Andrzej Preuss, który od wielu lat zmaga się z nieuleczalną chorobą - stwardnieniem zanikowym bocznym (SLA). Krzyż nieśli m.in. nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej, alumni WSD Hosianum, kapłani, młodzież, katecheci, przedstawiciele wspólnot. Po zakończeniu nabożeństwa wierni mieli możliwość adoracji relikwii Krzyża Świętego oraz spowiedzi.


UROCZYSTOŚĆ ŚW. JÓZEFA
19 marca 2024 r. Konkatedra św. Jakuba

W uroczystość Świętego Józefa, Kościół czci Opiekuna Jezusa i Oblubieńca Maryi.Tego dnia swoją uroczystość patronalna obchodzi Arcybiskup Józef Górzyński, Metropolita Warmiński. 


SPOTKANIE Z KS. ARCYBISKUPEM
19 marca 2024 r. Dom formacyjny w Klebarku Wielkim

Ksiądz Arcybiskup odwiedził rok propedeutyczny. Była okazja do złożenia życzeń imienionowych. Klerycy wysłuchali wykładu o symbolach świątyni. 


EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA
16 marca 2024 r. Olsztyn - Gietrzwałd - Olsztyn

Z godnie z tradycją lat poprzednich klerycy z księdzem prefektem Radosławem Czerwińskim uczestniczyli w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej na trasie Olsztyn - Gietrzwałd - Olsztyn (47 km).


DZIEŃ WDZIĘCZNOŚCI - INFO
12 marca 2024 r. WSD Hosianum w Olsztynie

Już teraz serdecznie zapraszamy na DZIEŃ WDZIĘCZNOŚCI, który odbędzie 27 kwietnia 2024 roku (sobotę) o godz. 10:00. W najbliższych dniach podamy plan spotkania! Ufamy, że spotkamy się wspólnie, by podziękować naszym przyjaciołom za wsparcie duchowe i materialne oraz pomodlimy się o nowe powołania kapłańskie.Dzień Wdzięczności to również okazja, aby zwiedzić seminarium. Zapraszamy Służbę Liturgiczną, aby zmierzyć się w międzyparafialnym turnieju piłki nożnej. Również całe rodziny znajdą ciekawe atrakcje. 


NIEDZIELA LAETARE
10 marca 2024 r. WSD Dom formacyjny w Klebarku Wielkim

W Kościele katolickim IV Niedziela Wielkiego Postu nazywana jest niedzielą Laetare (niedzielą radości). Jej nazwa pochodzi od słów Antyfony na wejście „Laetare, Jeruzalem: et conventum facite” (Raduj się, wesel się Jerozolimo).


WARSZTATY LITURGICZNO-MUZYCZNE
10 marca 2024 r. WSD Hosianum w Olsztynie

Mieliśmy okazję z ponad 130 uczestnikami z różnych miejsc spotkać się i wziąć udział w jednodniowych warsztatach muzycznych, przygotowujących nas do Triduum. Poprowadził je Krystian Neścior, który przywiózł piękne opracowania wielkopostnych utworów. Na koniec zaśpiewaliśmy Modlitwę o skruchę - niech będzie naszym wołaniem na dalszą część Wielkiego Postu.


DZIEŃ SKUPIENIA SL
2 marca 2024 r. WSD Hosianum w Olsztynie

W WSD Hosianum odbył się wielkopostny dzień skupienia służby liturgicznej archidiecezji warmińskiej. Mszy św. przewodniczył ks. Bartłomiej Matczak. - Nie szukajcie fajerwerków, co będzie emocjonalne, co będzie dla was i o was. Szukajcie bliskości z Bogiem - mówił kapłan.


ŚRODA POPIELCOWA 
14 lutego 2024 r. Bazylkika konkatedralna w Olsztynie

Dzisiejszą liturgią Środy Popielcowej rozpoczęliśmy czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. W kolecie mszalnej modlimy się: „Panie, nasz Boże, daj nam przez święty post zacząć okres, aby nasze wyrzeczenia umocniły nas do walki ze złym duchem. […]
Życzmy, aby ten święty czas był okazją do przemiany naszych serc oraz zbliżania się do Chrystusa, który obdarza nas wolnością.


DUSZPASTERSTWO POWOŁAŃ KEP
9-11 lutego 2024 r. Dom Rekolekcyjny "Dobre Miejsce" w Warszawie

Próba poznania i zrozumienia współczesnej młodzieży od strony psychicznej, socjologicznej i duchowej była głównym tematem Krajowej Kongregacji Duszpasterstwa Powołań. Spotkanie odbyło się w domu rekolekcyjnym „Dobre Miejsce” w Warszawie w dniach 9-11 lutego br. Przewodniczył mu bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań.


AKCJA KREW
14 lutego 2024 r. Centrum RCKiK w Olsztynie

W jaki sposób najlepiej uczcić Święto Zakochanych (14.02)? Z miłości do bliźniego chcieliśmy zrobić coś dobrego, zatem oddaliśmy krew, która realnie ratuje komuś życię. Serdecznie zachęcamy do akcji, które organizuje Regionalne Centrum Krwiodastwa w Olsztynie. Nie jest to takie trudne, a strach często ma duże oczy.


DZIEŃ SKUPIENIA KAPŁANÓW 
12 lutego 2024 r. WSD Hosianum w Olsztynie

W naszym seminarium odbyło się spotkanie formacyjne kapłanów archidiecezji warmińskiej. Konferencję wygłosił ks. Tomasz Trzaska, kapłan diecezji łomżyńskiej, suicydolog i dziennikarz.
Kapłanów przywitał ks. Hubert Tryk: "W przededniu Wielkiego Postu stajemy przed Bogiem Ojcem w pokorze, żeby szukać prawdy o naszych grzechach w Jego nieskończonej miłości. Przeżyjmy ten czas na słuchaniu słowa Bożego i w jego świetle badajmy nasze serca".


DWM Z KSIĘDZEM Z OSIEDLA
10 lutego 2024 r. WSD Hosianum w Olsztynie

Do warmińskiego seminarium przyjechała młodzież z całej archidiecezji. Dzień Wspólnot Młodzieżowych (DWM) rozpoczął się od prezentacji poszczególnych grup. Następnie w kościele seminaryjnym przybyli wspólnie odmówili nieszpory. Po posiłku konferencję wygłosił gość dnia - ks. Rafał Główczyński SDS, który znany jest w mediach społecznościowych jako Ksiądz z osiedla.


ADWENTOWE CZUWANIE MŁODZIEŻY
15 grudnia 2023 r. WSD Hosianum w Olsztynie

W WSD "Hosianum" odbyło się adwentowe czuwanie młodzieży Seminaryjna Odnowa Serc. - Jezus kocha cię tak po prostu, bo jesteś Bożym dzieckiem. Jest to wydarzenie cykliczne, które organizowane jest przez kleryków. - Odbywa się w okresach tzw. mocnych, czyli w Adwencie i w Wielkim Poście. Wchodzimy wówczas w szczególne wydarzenia zbawcze dotyczące naszej wiary.


OFIAROWANIE PAŃSKIE
9-11 lutego 2024 r. Bazylika konkatedralna w Olsztynie

W uroczystość Ofiarowania Pańskiego, święto Matki Bożej Gromnicznej, obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Z tej okazji w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie sprawowano Eucharystię, której przewodniczył abp Józef Górzyński, a homilię wygłosił bp Arkadiusz Trochanowski, biskup eparchii olsztyńsko-gdańskiej.


BAL PRZYJACIÓŁ
10 lutego 2024 r. Dom formacyjny w Klebarku Wielkim

Dziękujemy wszystkim dobrodziejom i przyjaciołom naszej wspólnoty w Klebarku Wielkim za te piękne chwilepodczas balu. Flesze, wywiady i Klebarskie Oskary 2024 dodały blasku tej wyjątkowej nocy. To prawdziwa radość dzielić ten czas z tak wspaniałymi ludźmi, którzy są sercem naszej społeczności. Nie wszyscy mogli być, ale jest to okazja, aby wszystkim powiedzieć DZIĘKUJEMY, ŻE JESTEŚCIE! 


WIZYTA REKTORA Z EŁKU
22 stycznia 2024 r. Dom formacyjny w Klebarku Wielkim

Dziś mieliśmy zaszczyt w naszej wspólnocie w Klebarku Wielkim gościć ks. Marcina Sieńkowskiego (rektora) i ks. Macieja Maciukiewicza (wicerektora) z Wyższego Seminarium Duchownego z Ełku oraz kleryków z Togo. Dziękujemy za wspólne spotkanie. 


WIZYTA DUSZPASTERSKA
8 stycznia 2024 r. Dom formacyjny w Klebarku Wielkim

Na początku roku w naszych wspólnotach odbyły sie wizyty duszpasterskie zwana „Kolęda”. Prosiliśmy Pana Boga o błogosławieństwo dla naszej wspólnoty i modliśmy się o ochronę naszych domów.


OPŁATEK DOMOWEGO KOŚCIOŁA
7 stycznia 2024 r. WSD Hosianum w Olsztynie

W WSD "Hosianum" odbyło się spotkanie opłatkowe Domowego Kościoła. Spotkanie rozpoczęła Msza św., której przewodniczył abp Józef Górzyński. Po Komunii św. odbyło się przyrzeczenie czterech małżeństw, które przeszły formację wstępną i postanowiły wstąpić do wspólnoty. Po Eucharystii w refektarzu odbyło się spotkanie opłatkowe.


WIGILIA SEMINARYJNA
21 grudnia 2023 r. WSD Hosianum w Olsztynie

Chwilę przed wyjazdem do domu na Święta Bożego Narodzenia mieliśmy okazję przeżyć wspólnotowe spotkanie opłatkowe. Zaproszeni zostali nasi profesorzy, pracownicy seminarium i kurii. Nie zabrakło życzeń, wspólnego dzielenia opłatkiem i śpiewu kolęd. 

KOLĘDOWANIE W SZPITALU DZIECIĘCYM
20 grudnia 2023 r. Wojewódzki Szpita Dziecięcy w Olsztynie

Tradycyjnie, choć w nowym składzie mieliśmy radość uczestniczyć w spotkaniu opłatkowym pracowników Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. W tym roku, w kolędowaniu bardzo wsparły nas uczennice ze Szkoły Podstawowej w Klebarku Wielkim pod opieką Pani Iwony, która jest ich nauczycielką muzyki. Dziękujemy dyrekcji szkoły i szpitala oraz ks. Michałowi Tunkiewiczowi za ten piękny czas spotkania i dzielenia się opłatkiem. 


MATKI DUCHOWE W KLEBARKU
7 grudnia 2023 r. Dom formacyjny w Klebarku Wielkim

Wczoraj naszą wspólnotę seminaryjną w Klebarku Wielkim odwiedziły nasze kochane Matki Duchowe. Ich obecność to dla nas nie tylko radość, ale przede wszystkim nieocenione wsparcie na naszej drodze formacji kapłańskiej. Cenimy każdą chwilę spędzoną razem w modlitwie i rozmowach, które nas wzbogacają. Jesteśmy głęboko wdzięczni za ich modlitewne wsparcie, które jest bezcennym darem.


SPOTKANIE MIKOŁAJKOWE
6 grudnia 2023 r. Dom formacyjny w Klebarku Wielkim

Dzięki klerykom etapu propedeutycznego seminarium w Klebarku Wielkim rozbrzmiewało śmiechem i szczęśliwymi głosami podczas mikołajkowego spotkania! Było kolorowo i przede wszystkim bardzo wesoło! Z całego serca dziękujemy Sołectwu Klebarka Wielkiego za współpracę i ogromne wsparcie w organizacji tego wydarzenia. Ogromne podziękowania kierujemy również do Pani Julity, która prowadziła różne animacje!


PIELGRZYMKA DO GIETRZWAŁDU
4 grudnia 2023 r. Sanktuarium w Gietrzwałdzie

Poniedziałkowym popołudniem udaliśmy się do Gietrzwałd - Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej - Kanonicy Regularni. Po modlitwie różańcowej uczestniczyliśmy w Eucharystii pod przewodnictwem Księdza Rektora. Tego wieczoru zawierzyliśmy wszystkich Przyjaciół i Dobroczyńców oraz całą naszą wspólnotę Najświętszej Maryi Pannie.


ZJAZD OSÓB KONSEKROWANYCH
2 grudnia 2023 r. WSD Hosianum w Olsztynie

W WSD "Hosianum" odbyło się spotkanie formacyjne osób życia konsekrowanego. Podczas konferencji o. Piotr Bajger OCD przybliżał duchowość św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W archidiecezji warmińskiej od minionego roku przyjęto nowy program formacyjny dla osób życia konsekrowanego. 


ROZPOCZĘCIE ADWENTU
2 grudnia 2023 r. WSD Hosianum w Olsztynie

Uroczystymi, Pierwszymi Nieszporami rozpoczęliśmy radosny czas Adwentu. Adwent jest okresem, w którym przygotowujemy się nie tylko na Uroczystość Narodzenia Pańskiego, ale przed wszystkim przygotowujemy się do powtórnego przyjścia Chrystusa.Życzymy Wam, aby ten „święty czas” był okazją do zatrzymania się przy słowie Bożym oraz do czujnego oczekiwania na przyjście naszego Zbawiciela, Chrystusa Zmartwychwstałego.


UROCZYSTOŚĆ ŚW. ANDRZEJA
30 listopada 2023 r. Bazylika konkatedralna w Olsztynie

We wspomnienie liturgiczne św. Andrzeja, patrona archidiecezji warmińskiej, w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Józef Górzyński. Przed rozpoczęciem liturgii metropolita warmiński wręczył medale "Prodesse Auso" osobom zasłużonym dla archidiecezji warmińskiej.


ADWENTOWY DZIEŃ SKUPIENIA
28 listopada 2023 r. WSD Hosianum w Olsztynie

Kapłani warmińscy wraz ze swoim pasterzem abp. Józefem Górzyńskim uczestniczyli w spotkaniu formacyjnym. "My, księża, nie jesteśmy po to, żeby ludzie wypełniali prawo. Jesteśmy po to, żeby odkryli Jezusa" - mówił ks. prof. Robert Woźniak. Przybyłych przywitał rektor seminarium ks. Hubert Tryk: "Dzień skupienia wprowadza nas w nowy rok liturgiczny. Życzę dobrego spotkania i głębokich refleksji".


DIECEZJALNE ŚWIĘTO MŁODYCH
27 listopad 2023 r. Hala Widowiskowo-Sportowa w Mrągowie

Święto Młodych - Przystań Młodych
W listopadzie w Mrągowie miało miejsce spotkanie młodzieży z całej naszej archidiecezji. Również na tym wydarzeniu nie zabrakło naszej wspólnoty. Przyjechaliśmy z pytaniem #dokądidziesz, aby porozmawiać z młodymi na temat rozeznawania swojego powołania❕Dziękujemy za wszystkie rozmowy i za wspólną modlitwę 


KURSY LITURGICZNE
18 listopada 2023 r. WSD Hosianum w Olsztynie

W WSD "Hosianum" odbyło się kolejne spotkanie uczestników kursów organizowanych przez Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Archidiecezji Warmińskiej. - Bóg w liturgii, na modlitwie, chce mówić do mnie - podkreślał ks. Grzegorz Antczak. Kursy na ministranta Bożego słowa oraz ceremoniarza rozpoczęły się w październiku, a kolejne zaplanowane na listopad. 


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada 2023 r. Bazylika konkatedralna w Olsztynie

Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się Eucharystią w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie, której przewodniczył abp Józef Górzyński. - Tylko ci, którzy w umyśle i sercach noszą Polskę i są gotowi jej służyć, jako jedynemu panu, mogą nazywać się dumnie córkami i synami tej ojczyzny - mówił metropolita warmiński.


MSZA ZA ZMARŁYCH PROFESORÓW
7 listopad 2023 r. WSD Hosianum w Olsztynie

Tradycyjnie w listopadzie w naszej modlitwie powierzamy bliskich nam zmarłych. Wspólnota seminaryjna, podczas tej Eucharystii, pragnie modlić się za wszystkich, którzy pracowali i wnieśli swój cenny wkład w życie naszego seminarium. Polecajmy miłosiernemu Bogu zmarłych biskupów, wychowawców i profesorów przekazujących wiarę i wiedzę, ojców duchownych, którzy kształtowali alumnów duchowo, prokuratorów zajmujących się sprawami administracyjno-kanonicznymi i alumnów.


MSZA ZA ZMARŁYCH BISKUPÓW 
3 listopad 2023 r. Bazylika konkatedralna w Olsztynie

W konkatedrze abp Józef Górzyński - z udziałem warmińskiej kapituły katedralnej z jej prepozytem bp. Januszem Ostrowskim - sprawował Eucharystię w intencji zmarłych biskupów warmińskich, kanoników, prezbiterów i diakonów archidiecezji warmińskiej. Poprzez modlitwę w ich intencji wierni zgromadzeni pod przewodnictwem metropolity warmińskiego dziękowali Bogu za życie i posługę biskupów oraz prezbiterów, prosząc jednocześnie o życie wieczne dla nich.


DZIEŃ ZADUSZNY
2 listopad 2023 r. Bazylika konkatedralna w Olsztynie

Dziś, 2 listopada, pragniemy pochylić głowę w zadumie i wspomnieniu wszystkich tych, którzy odeszli, ale którzy nadal żyją w naszych sercach. W Dzień Zaduszny łączymy się w ciszy z tymi, którzy oddają hołd bliskim, zapalają świece pamięci i przypominają sobie chwile, które razem przeżyli. Niech ten dzień będzie dla nas wszystkich momentem refleksji, pokoju i miłości, która przetrwa wszelkie granice. Zatrzymajmy się na chwilę, by pamiętać i celebrować życie tych, którzy byli dla nas ważni.


NOWI SZAFARZE NADZWYCZAJNI
31 października 2023 r. WSD Hosianum w Olsztynie

Dziś klerycy Adam Napieralski i Mateusz Jadczak otrzymali błogosławieństwo do pełnienia funkcji szafarza nadzwyczajnego Komunii Świętej. Życzymy, aby z cierpliwością, męstwem i nadzieją byli budowniczymi Królestwa Niebieskiego.


TYDZIEŃ MISYJNY
28 października 2023 r. Dom formacyjny w Klebarku Wielkim

Mieliśmy niezwykłą okazję spotkać się z o. Wiesławem Dudarem (Dyrektor Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie) ze Zgromadzenia Księży Werbistów (Werbiści), który przybliżył nam misyjne oblicze Kościoła. Jego doświadczenia i opowieści są niewyczerpanym źródłem inspiracji i refleksji! Modlitwa za misje jest niezwykle potrzebna, ponieważ łączy nas z braćmi i siostrami w różnych częściach świata. 

SPOTKANIE MATEK DUCHOWYCH
27 października 2023 r. WSD Hosianum w Olsztynie

W czwartkowy wieczór (26.10) odwiedziły nas Matki Duchowe. Spotkanie rozpoczęliśmy Eucharystią. Następnie podczas kolacji mieliśmy okazję do wspólnych rozmów. Na koniec trwając w adoracji prosiliśmy Pana o nowe powołania kapłańskie, misyjne i zakonne.


INAUGURACJA SZKOŁY BIBLIJNEJ
14 października 2023 r. WSD Hosianum w Olsztynie

Rozpoczął się kolejny rok wykładów Warmińskiej Szkoły Biblijnej. Słuchacze zainaugurowali formację Mszą św. w kościele WSD "Hosianum" pod przewodnictwem ks. prof. Zdzisława Żywicy. Celem szkoły jest pogłębienie znajomości Pisma Świętego. Z wykładów korzystają osoby, które chcą spotkać w słowie Bożym osobowego Boga, pragną odczuć moc Jego działania w życiu.


DZIEŃ FATIMSKI
13 października 2023 r. Parafia M.B. Fatimskiej w Olsztynie

W sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Olsztynie podczas nabożeństwa fatimskiego społeczność WSD "Hosianum" zawierzyła nowy rok formacji Panu Bogu za wstawiennictwem Matki Najświętszej.


PROPEDEUTYK W GIETRZWAŁDZIE
7 października 2023 r. Sanktuarium w Gietrzwałdzie

We wspomnienie Matki Bożej Różańcowej udało się klerykom etapu propedeutycznego odwiedzić cudowne miejsce Gietrzwałd - Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Naszym przewodnikiem był o. Łukasz Murański, któremu dziękujemy za gościnność i pięknie opowiedzianą historię tego ważnego miejsca objawień Matki Bożej. 


DZIEŃ WOLONTARIUSZA
5 października 2023 r. Parafia M.B. Ostrobramskiej w Olsztynie

Rozpoczynamy kolejny rok współpracy z Hospicjum Stacjonarne dla Dzieci Caritas i Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Nowy rok to nowe wyzwania, a formacja ludzka i miłość bliźniego to podstawa dojrzewania ku kapłaństwu Chrystusowemu. Zatem rozpoczynamy wolontariat na pożytek ludziom i chwalę Pana Boga. 


WYZNANIE WIARY I INAUGURACJA
5 października 2023 r. WSD Hosianum w Olsztynie

Wyższe Seminarium Duchowne "Hosianum" zainaugurowało nowy rok formacji. Podczas Mszy św. wyznanie wiary złożyło pięciu alumnów roku propedeutycznego. Mszy św. w kościele seminaryjnym przewodniczył abp Józef Górzyński. Z ufnością w sercach nasza wspólnota seminarium inauguruje dziś 458. rok działalności. Od 25 lat życie naszego seminarium nierozerwalnie związane jest z Wydziałem Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. 


PRZYJĘCIE SUTANNY - ŻYCZENIA
30 września 2023 r. WSD Hosianum w Olsztynie

Dziś nasi bracia Mateusz Jadczak i Adam Napieralski wkroczyli w nowy etap formacji, czego zewnętrznym znakiem jest przyjęcie stroju duchownego - sutanny. Alumni Adam i Mateusz z Janem Hasiukiem przed Arcybiskupem Józefem Górzyńskim złożyli swoje kandydatury do święceń diakonatu i prezbiteratu.Życzymy braciom błogosławieństwa Bożego podczas kolejnego etapu formacji! 

OBŁÓCZYNY
30 września 2023 r. WSD Hosianum w Olsztynie

W Wyższym Seminarium Duchownym "Hosianum" odbyła się Msza św., podczas której klerycy Mateusz i Adam przyjęli strój kapłański oraz zostali włączeni do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.


REKOLEKCJE W TATRACH
24-29 września 2023 r. Zakopane

Na początku roku klerycy etapu propedeutycznego wraz ze swoimi moderatorami udali się na rekolekcje do Zakopanego, aby duchowo rozpocząć etap formacji w seminarium. W pięknie gór czuje się bliskość Pana Boga. Również ten czas był chwilą integracja, poznania i nawiązania relacji. Rekolekcje wygłosił ks. Paweł Jakubowski, ojciec duchowny WSD Hosianum.


SPOTKANIE CEREMONIARZY
23 września 2023 r. WSD Hosianum w Olsztynie

Owocem Weekendowego Spotkania Ceremoniarzy było wybranie nowych liderów Służby Liturgicznej Archidiecezji Warmińskiej.
Liderem został: Aleksander Poddenek - par. św. brata Alberta Chmielowskiego w Bartoszycach; Wiceliderami zostali: Hubert Lewkowicz - par. Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie i Mateusz Zadrożny - par. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Olsztynie. Gratulujemy! 


DZIEŃ WSPÓLNOT MŁODZIEŻOWYCH
23 września 2023 r. WSD Hosianum w Olsztynie

Podczas DWMu mieliśmy możliwość uczestniczyć we Mszy Świętej. Gdzie spotkaliśmy się z Prawdziwą Miłością. Mszy Świętej przewodniczył Wicerektor WSD Hosianum ks. dr Wojciech Kotowicz. Słowo wygłosił ks. Krzysztof Dzikowski. Muzycznie wspierał nas zespół młodzieży z Klewek. Po Eucharystii nie zabrakło czasu na posiłek dla ciała i wspólne rozmowy. Również podczas dzisiejszego DWM odbyło się spotkanie osób, które chcą podjąć się posługi jako wolontariusze i wspierać nas w organizacji różnych naszych wydarzeń. 

ZJAZD PROPEDEUTYKA
23 września 2023 r. Dom formacyjny w Klebarku Wielkim

W dniu 23 września rozpoczęliśmy kolejny rok formacyjny na etapie propedeutycznym. Na pokładzie seminarium witamy nowych kleryków: Szymona i Michała z Diecezji Ełckiej oraz Tomka, Juliusza i Przemka z Archidiecezji Warmińskiej. Niech moc Ducha Świętego będzie z Wami!