MUSICA WARMIENSIS vol. 1

Wydanie płyty dofinansowano ze środków:

  • Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca;
  • Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego;
  • Miasta i Gminy Dobre Miasto;
  • Związku Artystów Wykonawców STOART.
  • W ostatnich dniach grudnia 2021 roku została wydana płyta „Musica Warmiensis„, vol. 1. Na płycie zostały utrwalone utwory, które były wykonywane w kościołach na Warmii ponad 200 lat temu. Ich rękopiśmienne zapisy nutowe z XVIII wieku zostały odnalezione w zbiorach Biblioteki WSD MW „Hosianum” w Olsztynie. Są to kompozycje wokalno-instrumentalne o charakterze sakralnym.

  • Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest ks. kan. dr Tomasz Garwoliński, dyrektor Biblioteki „Hosianum”.

  • Nagranie materiału audio odbyło się w bazylice archikatedralnej we Fromborku w dniach 22-25 sierpnia 2021 roku. Nagraniem i produkcją płyty zajęła się firma fonograficzna DUX Lech Tołwiński Małgorzata Polańska-Szostakowska Sp.J., która dotychczas dokonała ponad tysiąc nagrań muzycznych, dokumentujących dokonania wybitnych polskich i światowych muzyków.

   Dla potrzeb nagrania został stworzony zespół wokalno-instrumentalny „Cappella Warmiensis Restituta”, którego skład jest typowy dla przełomu okresu baroku i klasycyzmu. Muzycy zaangażowani w realizację projektu specjalizują się w wykonywaniu muzyki dawnej i grają na instrumentach historycznych. Są to: 

Mikołaj Zgółka – skrzypce, koncertmistrz; 
Kamila Guz – skrzypce; 
Bartosz Kokosza – wiolonczela; 
Krzysztof Sokołowski – kontrabas; 
Paweł Hulisz – trąbka; 
Emil Miszk – trąbka; 
Urszula Stawicka – pozytyw. 

Solistami są: 
Ingrida Gapova – sopran, 
Piotr Olech – kontratenor, 
Aleksander Rewiński – tenor, 
Andrzej Zawisza – bas.