MEDIA SEMINARYJNE:

Archiwum TVP 3 Olsztyn:

    Mszą świętą i błogosławieństwem zakończyła się kolejna edycja kursu służby liturgicznej, prowadzona w olsztyńskim seminarium duchownym. Ministranci od roku zgłębiali tajniki kościelnej posługi.Formacja duchowa - to najważniejszy cel kursu służby liturgicznej zorganizowanego w olsztyńskim seminarium Hosianum. Jego uczestnicy spotkali się na mszy świętej z okazji zakończenia zajęć.

    Archidiecezja warmińska zyskała nowych diakonów. W Katedrze św. Jakuba w Olsztynie wyświęconych zostało 4 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego "Hosianum". To pierwszy krok w ich kapłańskiej drodze.Święceń alumnom Wyższego Seminarium Duchownego "Hosianum" udzielił biskup Janusz Ostrowski. Diakonat to pierwszy stopień święceń kapłańskich. Jest początkowym etapem wchodzenia w życie Kościoła. Na drogę do kapłaństwa składała się formacja podzielona na cztery odcinki - w tym intelektualny i pastoralny.

    Po raz pierwszy od 72 lat w Wyższym Seminarium Duchownym Metropolii Warmińskiej Hosianum nie odbędą się święcenia kapłańskie. W innych rocznikach chętnych do posługi również nie jest wielu, ale na uczelni właśnie ruszyła rekrutacja przyszłych kapłanów.Hubert Dzikowski jest na piątym roku swojej drogi do duszpasterstwa. Dla niego powołanie to służba drugiemu człowiekowi.

    Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej "Hosianum" w Olsztynie ponownie zorganizowało drzwi otwarte. To wyraz wdzięczności dla osób wspierającym tę instytucję. W tym roku to także manifestacja solidarności z obywatelami Ukrainy.Dzień wdzięczności i otwartych drzwi to okazja, by przyjrzeć się funkcjonowaniu seminarium oraz poznać kleryków, którzy przygotowują się do przyszłych święceń. To także możliwość spotkania nowych mieszkańców: uchodźców z Ukrainy, którzy od dwóch miesięcy stanowią część codziennego życia seminarium.

    Głównym zadaniem uczelni archidiecezji warmińskiej jest przygotowywanie kolejnych pokoleń kapłanów. Kolejnych 7 alumnów wczoraj rozpoczęło nowy etap życia wraz z inauguracją kolejnego rok akademicki.Początki warmińskiego seminarium duchownego sięgają połowy XVI wieku, co czyni je najstarszym w Polsce. Powołał je do istnienia biskup Stanisław Hozjusz, stąd nazwa "Hosianum". Przez większą część swojej historii seminarium działało w Braniewie, ale po drugiej wojnie światowej siedzibę przeniesiono do Olsztyna.

    Święcenia prezbiteratu przyjęło 7 diakonów z Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie. To najwyższa liczba wyświęconych od lat. Uroczystej liturgii w bazylice św. Jakuba w Olsztynie przewodniczył arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński. Siedmiu diakonów, absolwentów Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum do tej chwili przygotowywało się przez ostatnich 6 lat. - Ten stres się pojawia, czysto emocjonalny, psychiczny ludzki, ale wewnętrznie jest pełna radość, że przychodzi ten moment - mówi ks. Daniel Bojarski.

     Był wieloletnim wychowawcą wielu pokoleń kapłanów. Dziś księdza profesora Władysława Nowaka pożegnano w katedrze świętego Jakuba w Olsztynie. Ksiądz Władysław Nowak święcenia kapłańskie przyjął w 1964 roku. Był wikariuszem w parafii świętego Leona w Gołdapi i przez kilkadziesiąt lat reżyserem wszystkich największych uroczystości w olsztyńskiej katedrze. Przez wiele lat był związany z Wyższym Seminarium Duchownym "Hosianum". Był tam wykładowcą, a w latach 2004-2011 pełnił funkcję rektora seminarium.

Dziś niedziela Dobrego Pasterza, światowy dzień modlitw o powołania. W Polsce rozpoczyna natomiast tydzień modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego, który będzie przebiegał pod hasłem „Wielka Tajemnica Wiary”. To szczególny dzień, zwłaszcza tu w murach olsztyńskiego Seminarium Duchownego. - Po raz 57. modlimy się z całym kościołem o to, żeby Pan Bóg dawał, obdarowywał kościół świętymi i powołaniami - wyjaśnia ks. dr Hubert Tryk, rektor Warmińskiego Seminarium Duchownego Hosianum.

      Trzy ważne wydarzenia celebrowano dziś (środa 12 czerwca) w archidiecezji warmińskiej. Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów i jubileusz pięćdziesięciolecia posługi biskupiej biskupa seniora Juliana Wojtkowskiego świętowano w nowym wnętrzu kościoła seminaryjnego św. Józefa. Przy tej okazji arcybiskup Józef Górzyński poświęcił nowy ołtarz i odnowiony kościół w Wyższym Seminarium Duchownym Metropolii Warmińskiej "Hosianum".

     To już tradycja w murach olsztyńskiego seminarium Hosianum. Mowa o Dniu Otwartym, któremu towarzyszy wiele atrakcji. Oprócz zmagań na boisku, konkursów i zabaw można sprawdzić, jak wygląda przygotowanie do duszpasterstwa.Dzień otwartych drzwi w olsztyńskim seminarium był równocześnie dniem wdzięczności dla sympatyków i darczyńców Hosianum. W ich intencji odprawiona została msza święta, której przewodniczył arcybiskup Józef Górzyński. W nabożeństwie uczestniczyła młodzież z całej archidiecezji, bo to z myślą o niej duchowni przygotowali wiele atrakcji na terenie seminarium.

        W kościele rozpoczyna się Tydzień Modlitw o nowe powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. W tym roku jest obchodzony pod hasłem „Idźcie i głoście”. Sami klerycy o kapłaństwie mówią – „To służba, nie praca”. W archidiecezji warmińskiej obecnie kształci się prawie 40 kleryków. W minionym roku zgłosiło się tylko trzech kandydatów na księży. - Może nie jesteśmy zadowoleni z ich ilości, ale też nie możemy bić na alarm. Statystyki mówią, że w porównaniu do liczby maturzystów, liczba powołań jest w miarę stabilna. Nie jest to jakiś znaczny spadek — mówi ks. dr Wojciech Kotowicz.

     Mimo młodego wieku decydują się całkowicie oddać wierze i posłudze kapłańskiej. Studenci seminarium duchowego Hosianum w Olsztynie twierdzą jednak, że nie żałują podjętych wyrzeczeń. Dziś (29.04) podczas Dni Otwartych Seminarium zachęcali i rozmawiali z potencjalnymi kandydatami, którzy chcieliby podążyć tą samą ścieżką. Jest to szczególnie ważne dla hierarchów kościoła, którzy odnotowują od dłuższego czasu małą liczbę powołań.

   Zakończyły się obchody jubileuszu 450-lecia Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie. Dla najstarszego seminarium w Polsce ten rok był wyjątkowy i obfitował w liczne sympozja i konferencje. Najważniejszy był dwudniowy kongres naukowy, który zakończyła uroczysta msza święta pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce Celestino Migliore.

Nasze media:

Media diecezjalne: