W „Hosianum” jest również mały medialny koncern, który posiada gazetę, stronę internetową i audycję radiową w publicznym radio!

Stosy papierów płatających się pod nogami, dźwięk setki dzwoniących telefonów, który, mimo iż w pojedynkę cichy, nagromadzony urasta do niebotycznego hałasu, który stanowi jednak zaledwie tło dla głośno prowadzonych rozmów – tysięcy słów wypowiadanych z niewyobrażalną prędkością. No i oczywiście czuć ten wszechobecny stres, który wyraża się przez nerwowość w głosie i bardzo energiczne zgniatanie kolejnych, ledwo co zapisanych kartek. Oglądając amerykańskie filmy i seriale możemy odnieść wrażenie, że tak wygląda codzienne życie dziennikarza. Jeżeli jednak zejdziemy po schodach do seminaryjnej piwnicy i wejdziemy do redakcji „Serca Warmii”, nie ujrzymy nic z opisywanych wyżej mrożących krew w żyłach scen. Panuje tu spokój. Dwa komputery, przy którym pracują redaktor graficzny i inni członkowie redakcji. Teksty przygotowywane są dużo wcześniej, nigdzie nie wisi zegar odmierzający czas do godziny zero – oddania numeru do drukarni. Serce redaktorów biją spokojnie, a przecież sens i cel pozostaje ten sam – dostarczenie kupującym numeru o jak najlepsze treści w jak najładniejszej szacie graficznej. Tak samo zresztą wygląda sytuacja w „Glorii FM” – kleryckiej audycji radiowej. Jest ona emitowana raz w tygodniu, trwa zaledwie 10 minut, ale, podobnie jak te dłuższe i bardziej profesjonalne programy, ma ona misję, którą jest informowanie zainteresowanych słuchaczy o życiu w seminarium. To samo zadanie stoi przed redaktorami strony internetowej „Hosianum”, która nawiasem mówiąc ostatnio otrzymała nową, bardziej nowoczesną szatę graficzną.

Widać zatem jak na dłoni, że wybór kapłaństwa nie oznacza rezygnację z marzeń o pracy w mediach. Wręcz przeciwnie, można je rozwijać nawet szybciej. W „normalnych” redakcjach trzeba czekać czasem latami na publikację czy też pojawienie się na antenie. Oczywiście nazwisko pod artykułem w „Sercu Warmii” nie jest tym samym co własny tekst w popularnym magazynie, ale także daje pewną satysfakcję. No i przecież rynek „dużych” mediów katolickich w Polsce nie jest wcale taki mały, więc „Gloria FM” czy też strona internetowa może być nie zwieńczeniem, ale początkiem dziennikarskiej drogi.

/Tekst autorstwa ks. Krzysztofa Patejuka, „Serce Warmii” Nr 1(69)/2011, str. 15/

seminarium na facebooku


ważne strony

KONTAKT

 
ul. Hozjusza 15
11-041 Olsztyn


(89) 523 89 84

seminarium@hosianum.pl

PKO BP 46 1020 3541 0000 5502 0010 9785